:: BANKI MAJĄ BAZY NIESOLIDNYCH KLIENTÓW
Wiadomość dodana przez: admin (2006-10-24 13:53:30)

Podpadłeś? Jesteś zarejestrowany!
Nawet jeśli masz czyste konto w Biurze Informacji Kredytowej, możesz nie dostać kredytu. Stanie się tak, gdy trafiłeś do Bankowego Rejesru Niesolidnych Klientów.


Z BIK miał do czynienia każdy, kto w ciągu ostatnich pięciu lat starał się o kredyt w banku. W rejestrach które prowadzą banki, zbierane są dodatkowo informacje o wszelkich usługach, m.in. o kontach osobistych, kartach kredytowych oraz debetach.

Jak trafić na czarną listę?

Jeżeli np. kilka lat temu zapomnnieliśmy zamknąć rachunek i nazbierały się zaległe opłaty oraz odsetki lub zbyt długo zwlekaliśmy ze spłatą debetu - możemy niestety trafić na "czarną listę". Odtąd bank będzie miał nas już na oku, a swoją wiedzę wykorzysta przy najbliższej okazji, gdy zechcemy wziąć kredyt.
Marek Kłuciński, rzecznik prasowy PKO BP tłumaczy: - W przypadku każdego klienta, który złożył wniosek o udzielenie kredytu, najpierw wysyłamy zapytanie do BIK - sprawdzana jest historia pod kątem prawidłowości spłacania kredytów oraz obciążeń, które już posiada. Ale obok BIK jest jeszcze bankowy rejestr, który gromadzi dane osób zalegajacych ze spłata zobowiązań, które zostały zakwalifikowane do tak zwanych należności wątpliwych. Te należności to zobowiązania, których wartość to co najmniej 200 zł w przypadku konsumentów i 500 zł, jeśli chodzi o przedsiebiorców.

- W sytuacji, gdy zobowiązanie widnieje w bazie Bankowego Rejestru Niesolidnych Klientów, możemy podjąć negatywną decyzję kredytową - dodaje Katarzyna Walasik-Dubno z Departamentu Marketingu i Rozwoju Bankowości Hipotecznej Banku Millenium.
Z bazy korzystają też np.: BZ WBK, ING Bank Śląski i Pekao. Na gromadzenie i przechowywanie danych ( także bez zgody klienta ) zezwala artykuł 105 Ustawy Prawo Bankowe.adres tej wiadomości: http://www.kiph.wwi.pl/news.php?id=252